Foreningen For Kulturelle Projekter | Foreningen vandt integrationprisen 2014

image

 

Så stod det endeligt klart ved Sammen og Forskellig 2014. Foreningen For Kulturelle Projekter vandt integrationprisen. Det var en rystet næstformand der tog imod prisoverækkelsen. På scenen var det en smilende borgmester, politikeren Suzan Daoud, som supplerede festligheden med en buket blomster, og ved siden af stod Kultureltsamråds formand John Sylvester.

image

Borgmesterens introduktion af foreningen var overtalende, især den del hvor der bliver nævnt foreningens mange aktiviteter. Nemlig, fordi foreningen er ikke en helt almindelig kulturel forening, men multikulturel, humanitær, sportslig og folkeoplysende forening. Foreningens slogan er: vi er der, hvor kulturen er.

Skriv din kommentar her

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.